גמילה מסמים

התמכרות לסמים ואלכוהול היא הרבה יותר מהשימוש, התמכרות היא מחלה של הגוף הנפש והרוח. מכורים לסמים רבים חושבים שרק אם יפסיקו התנהגותית להשתמש הכול יהיה בסדר וחייהם יחזרו למסלול, זוהי מחשבה אשלייתית אשר גוזלת וגונבת לאדם את השנים. האדם המכור מאמין באשליה זאת באמת ולכן בשלבים מסוימים של ההיתמכרות התחושה היא מולו שהוא לא שומע בכלל ולא מצליח להבין את מצבו.

הוא כל כך מאמין בהכחשה שהכול בסדר איתו ואין לו בעיה אלה רק שהוא צריך להפסיק להישתמש בסמים והכול יסתדר בחייו, והוא אכן מנסה אבל מהר מאוד חוזר להשתמש כי הכוחות אשר מפעילים אותו הם יותר חזקים מהרצון הכנה שלו להפסיק. כוחות אלה הם כוחות נפשיים פנימיים וחזקים של כמיהה ורצון שהמכור לא יכול להתמודד עמם לבד, הוא צריך עזרה, עזרה זאת יכולה לבוא אך ורק מאנשים אשר יכולים להבין את מחלתו, למה? בכדי שיוכלו לעזור לו להבין את מחלתו. מכור לסמים פעיל לא מבין ממה הוא סובל, בכדי להבין ממה הוא סובל הוא צריך קודם להיות נקי רק לאחר שהוא מתנקה גופנית מסמים הוא יכול להתחיל להבין קצת את מחלתו. כל עוד הוא לא מתנקה מסמים תהליך ההחלמה לא מתקיים.

בספר "מכורים אנונימיים" כתוב "היתקבלות חברתית אינה בהשוואה להחלמה" הכוונה היא שמכורים לסמים יכולים להפסיק להישתמש בסמים – להתחיל לעבוד או ללמוד, להתחתן ולהקים משפחות ולחזור למעגל החברתי הנורמטיבי אך תמיד הם יחיו בתחושה שחסר להם משהו בנשמה.

החוסר הזה יכונן בתוכם והוא יכול להפוך להיות הרסני מאוד בהיבטים שונים של חייהם ובהזדמנות הראשונה שתהיה להם הם יכולים למצוא את עצמם שוב משתמשים בסמים או באלכוהול וחוזרים לסורם וכל סביבתם מתאכזבת ולא מבינה למה? התמכרותם במובנים הנפשיים והרוחניים  לא טופלה. על כן, אנחנו האנשים אשר נימצאים מסביבם של המכורים בני משפחותינו אל לנו ליפול להכחשה של מחלתם אלה להתריע שהם צריכים עזרה, ולפנות לקבלת עזרה.

גמילה מסמים קלים וקשים

סמים הם קבוצה של חומרים המשפיעים על ההתנהגות, על החשיבה ועל הבריאות ולכן הם אסורים על פי החוק. השימוש בסמים כמו הרואין, קוקאין, קריסטל מת ועוד גורמים לנזקים רבים: הם פוגעים בתפקוד המוח, במערכות הדם, במערכת העצבים, בלב ובמערכת הנשימה. מאחר והשימוש בסמים אינו חוקי, משתמשים רבים הופכים לעבריינים, הם מסתבכים עם החוק ובמקרים רבים הם מבצעים עבירות פליליות כמו אלימות, גניבה ועוד במטרה להשיג מימון לצריכת הסמים.

מידע קצר על סוגי הסמים : סמים קלים וקשים

הסמים נחלקים למספר קבוצות:

  • סמים קלים כמו מריחואנה, חשיש או קנאביס, סמים המשפיעים על המוח אך נחשבים לסמים הגורמים לנזק קטן, יחסית.
  • סמי מרץ הנחשבים לסמים קשים יותר כמו קוקאין, הרואין, קריסטל מת, קראק ועוד. אלו סמים הנצרכים בגלולות ומאופיינים כסמים הממריצים את הגוף.
  • סמי הזיה – סמים הגורמים להזיות ולניתוק מהמציאות כמו האקסטזי העלול לגרום להתמכרות קשה.
  • משככי כאבים אופיאטים – סמים הניתנים כתרופה למטופלים הסובלים מכאבים כמו הרואין ומתדון. סמים אלו מעניקים תחושה של שלווה וההתמכרות אליהם קשה מאוד ובהתאם לכך, גם תהליך הגמילה.

על ההתמכרות ועל תהליך הגמילה מסמים 

במקרים רבים תהליך ההתמכרות לסמים נובע מתוך מצוקה. האנשים הסובלים ממצוקה  או מכאב נפשי מוצאים מפלט ונחמה בשימוש בסמים. זהו פתרון יעיל ומהיר, אך רק בשלבים הראשונים. בתהליך הדרגתי מפתח המשתמש תלות בסמים המובילה להתמכרות ולמחלה של ממש.

הסמים גורמים להרגשה טובה ותחושת אופוריה גבוהה המאפשרת לשכוח את כל הצרות. צריכת סמים קבועה לאורך זמן גורמת לגוף לפתח תלות בסם ובעמידות נגדו וכדי להגיע להרגשה הנהדרת שגרמו הסמים בתחילת השימוש נזקק המכור לכמות גדולה יותר של סמים ולמעבר לשימוש בסמים קשים יותר.

כיום מקובלת ההנחה כי ההתמכרות לסמים היא רק בעיה משנית ויש צורך לשלב שני גורמים בתהליך הגמילה, גמילה פיזית מהסמים וטיפול בבעיות הנפשיות שהביאו את המטופל לשימוש בסם.

תהליך הגמילה מסמים כולל הפסקה מוחלטת של השימוש בסם מתוך התמודדות עם התופעות גופניות הקשות הנוצרות עקב הפסקת השימוש בסם. כדי להקל על המכור את תהליך הגמילה הגופנית מציעים המטפלים שימוש בסמים חלופיים וחוקיים כמו שימוש בתרופות נגד דיכאון ההופכים את תהליך הגמילה הפיזית לתהליך קל יותר. כאשר תסמונת הגמילה הפיזית חולפת מתחיל תהליך הכולל טיפולים נפשיים ורגשיים שמטרתם לפתור את המצוקות הנפשיות שהביאו לשימוש בסמים ולהעניק למשתמש כלים שימנעו את החזרה לשימוש בסמים.

תהליך הגמילה הוא תהליך ארוך, כואב ולא קל. ב"אחרת מרכז החלמה" משתפים את בני המשפחה בתהליך הגמילה, מלווים את המכורים ומעניקים להם תמיכה רבה בכל שלב של הגמילה. המטפלים משדרים למטופל כי הם מאמינים בו ובכוחות שלו להיגמל מהסמים, הם נמצאים אתו בכל מצב, בחרדות, בנפילות ועוטפים אותו באהבה אינסופית.

בסיום הטיפול שומר צוות המטפלים על קשר קבוע ותמיכה ומסייעים לו לחזור לחיים בריאים ומאושרים.

חייגו כעת