גמילה מקנאביס

עם היתפשטות הקנביס הרפואי בישראל ובעולם, ישנה היום מגמה ליברלית לגבי השימוש הלא רפואי בסם זה.

משיחות שלי עם אנשים מהשורה שהם לא אנשי מקצוע, או אנשי מקצוע מתחומי העבודה סוציאלית, קרמינולוגיה פסיכולוגיה ורפואה כמו פסכיאטרים, במרכז גמילה "אחרת", מתחילה להתבהר תמונה לא ממש מעודדת, תמונה אשר רואה בשימוש נכון ולא קיצוני דבר טוב וחיובי שאין איתו בעיה : "מה הבעיה שמישהו מעשן פעם בשבוע" נאמר לי לא פעם.

לאחרונה מטופלים מכורים ואף כאלה שיש להם תחלואה כפולה, כלומר- מכורים לחומר מסויים כמו אלכוהול, גראס וחשיש, אקסטזי ואל אס די, נייסגייס,הירואין, קוקאין ועוד' חומרים כאלה ואחרים ובנוסף הם סובלים ממחלה נפשית שהיתה קודם או שהיתפתחה כתוצאה מהשימוש בסמים.
הם מספרים לי שכאשר הם שואלים את הפסכיאטרים שלהם, האם בזמן לקיחת התרופות הם יכולים מידי פעם לעשן קצת גראס, התשובה שהם מקבלים היא כן בין פעם לפעמיים בשבוע זה בסדר ולא יכול לקרות לכם כלום.

אני יכול להבין תשובה  כזאת בשני מובנים:

1.הפסכיאטר לא מבין כלום במה שהוא מתעסק בו וזה בנפש האדם ואיזה השפעות יכולות להיות לחומרים יוצרי הזיות כמו גראס חשיש אל אס די חגיגת ואקסטזי.

2.באמת לא מבין בנושא ההיתמכרות והשפעות על הנפש.

אמירה כזאת של פסכיאטר יכולה להתאים מאוד לרצון של אדם מכור ולחזק את השכנוע הפנימי וההצדקה שזה בסדר להישתמש מידי פעם. ואכן, מטופלים אלה הולכים לנסות והם חווים חוויה קשה ומסוכנת כל המחשבות שווא חוזרות המחלה הנפשית שוב מתפרצת.
או כאלה מכורים שניגמלו, במרכז גמילה אחרת, וחוזרים לשימוש כי ישנה התאמה בין המסרים שעוברים מאנשי מקצוע למיניהם שלא מבינים לעומק את מחלת ההיתמכרות. וכן הם המכורים לא מוותרים מהר ברגע שהאיש מקצוע נתן גושפנקא, זה הופך להיות קדוש.
הם אומרים לי ולעצמם אני ינסה שוב אולי זה רק כי אני צריך להיתרגל לעישון שוב ואז זה לא יכניס אותי לחרדות ההכחשה ממשיכה להתקיים ועכשיו עם אישור "מאנשים מוסמכים" וכך הם חוזרים לסבב נוסף של שימוש סבל ואובדן שליטה.

חייגו כעת